Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Sharpless 212 v barvě vodíku a síry

Uznání a copyright: Lise Deharveng (Universite de Provence) et al., CNRS, OHP

Kde vznikají nejhmotnější hvězdy? Pozorování nasvědčují, že především ve vnějších oblastech vyvíjejících se otevřených hvězdokup. Na snímku nahoře je jedna taková otevřená hvězdokupa: Sharpless 212. Ve středu snímku jsou vidět hmotné hvězdy v otevřené hvězdokupě. Energetické světlo z těchto hvězd ionizuje atomy okolního vodíku a vytváří tak HII oblast. Když atomy vodíku znovu zachytí elektrony, tak vyzařují výrazné červené světlo. Sharpless 212 také obsahuje malé množství prachu a těžkých atomů jako je síra. Prach efektivně absorbuje světlo, zatímco emise síry je výrazná v modré. Na okraji HII oblasti jsou viditelné zvláště nápadné dobře definované hranice, které oddělují ionizovaný materiál od okolního neutrálního materiálu. Sharpless 212 zabírá asi 20 světelných let a leží asi 25000 světelných let daleko.

Štítky: Oblast H-II, Ionization region


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »