Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Himalájský horizont z vesmíru

Uznání: Expedition 1, ISS, EOL NASA

Tento úžasný letecký pohled ukazuje členité, sněhem pokryté vrcholy pohoří Himalájí v Nepálu. Sedmý nejvyšší vrchol planety, Dhaulagiri, je vysokým bodem na horizontu vlevo, zatímco v popředí leží jižní náhorní rovina Tibetu v Číně. Tento snímek nebyl ale přes svůj vzhled pořízen z dopravního letadla letícího ve výši 30 000 stop (10km). Místo toho byl pořízen 35mm kamerou s teleobjektivem posádkou Expedice 1 na palubě Mezinárodní kosmické stanice, jenž obíhá 200 námořních mil (370km) nad Zemí. Himalájské pohoří vytvořila na planetě Zemi desková tektonika kůry asi před 70 milióny lety, když se indická deska začala srážet s euroasijskou deskou. Zvedání Himalájí stále pokračuje, dnes rychlostí několika milimetrů za rok.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Himalayas


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »