Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thackerayho globule

Credit: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Na tomto podrobném snímku IC 2944, oblasti vznikajících jasných hvězd 5900 světelných let daleko v Kentauru, z dalekohledu Hubble Space Telescope tvoří siluety na hvězdy bohatá pole a zářící vodík spolu s hustými, neprůhlednými mračny mezihvězdného plynu a prachu. Největší z těchto tmavých globulí spatřil poprvé v roce 1950 jihoafrický astronom A. D. Thackeray a jde pravděpodobně o dva oddělené, ale překrývající se mraky, každý široký více jak jeden světelný rok. Oba mraky sice obsahují dohromady materiál ekvivalentní asi patnáctinásobku hmoty Slunce, ale zkolabují nakonec za vzniku hmotných hvězd? Ostré snímky z Hubblea spolu s dalšími údaji naznačují, že Thackerayho globule jsou porušené a rozvířené v důsledku intenzivního ultrafialového záření z mladých, horkých hvězd, které už zahřívají a dodávají energii jasné emisní mlhovině. O těchto a podobných tmavých globulích je známo, že jsou spojeny s dalšími hvězdotvornými oblastmi a mohou být nakonec svým nevlídným prostředím rozpuštěny jako kosmické hrudky másla na horké pánvi. Střechovitý tvar na snímku ohraničuje detektory Hubbleovi kamery WFPC2.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Globule, Ic2944


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »