Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce na Seattlem

Uznání a copyright: Shay Stephens

Je Měsíc větší, když je blízko horizontu? Ne jak je vidět nahoře, Měsíc se jeví stejný bez ohledu na polohu na obloze. O důvodu nebo důvodech běžné měsíční iluze se kupodivu stále debatuje. Dvě přednostní vysvětlení staví na iluzi, že objekty v popředí způsobují, že se Měsíc na horizontu jeví ve větší vzdálenosti. Historicky nejpopulárnější vysvětlení pak tvrdí, že mysl interpretuje vzdálenější objekty jako širší, zatímco nedávné vysvětlení dodává, že iluze vzdálenosti může skutečně oko zaostřit jinak. V každém případě úhlový průměr Měsíce je vždycky asi 0.5 stupně. V posloupnosti časových expozic nahoře pořízené koncem minulého roku byl Měsíc krátce zachycen každých 2.5 minuty s poslední expozicí s delším trváním, aby se zachytilo majestátní panorama města Seattle.

Štítky: Měsíc, Angular size, Seattle


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »