Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Balón TIGER

Uznání: Courtesy Jason Link (LEXAS) and the TIGER Collaboration

Kde je asi zavěšený ten dvoutunový tiger? Inu v tomto případě visí TIGER (Trans-Iron Galactic Element Recorder) na mobilním jeřábu zcela vlevo na této panoramatické fotografii pořízené v minulém prosinci poblíž stanice McMurdo v Antarktidě. Heliem plněný balón, který vynesl TIGER vysoko po rekorních 31+ dní je roztažený daleko doprava (zarolujte si doprava) proti majestátní hoře Mt.Erebus, nejjižnějšímu aktivnímu vulkánu na světě. Za letu se svým dvoutunovým nákladem 100000 stop (33km) vysoko byl plně nafouknutý vnitřní objem vědeckého balónu zhruba stejný jako u stadionu Louisiana Superdome, ale jeho stěny byly tak tenké jako je smršťovací fólie. TIGER byl navržen pro detekci neobjasněných galaktických kosmických paprsků, atomových jader pohybujících se téměř rychlostí světla, které na Zemi dopadají z vnějšku Sluneční soustavy. Badatelé z projektu TIGER se budou s pomocí prvního citlivého měření kosmických paprsků s atomovými čísly mezi 26 (železo) a 40 (zirkon) snažit identifikovat typ astrofyzikálního prostředí, které by mohlo být zdrojem materiálu galaktického kosmického záření a možné způsoby, kterými se jádra urychlují na tak vysoké rychlosti.

Štítky: Sopka, Cosmic ray, Tiger, Balloon, Atomic nuclei


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »