Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní mezihvězdné mračno

Uznání ilustrace a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Galaxie Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (interstellar medium - ISM). ISM není uniformní ale vykazuje shluky, dokonce v blízkosti našeho Slunce. Detekce místního ISM je docela obtížná, protože plyn je tak řídký a emituje tak málo světla. Skládá se většinou z vodíku, který ovšem absorbuje velmi specifické barvy a ty lze detekovat ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je pracovní mapa místního ISM do 10 světelných let založená na nedávných pozorováních. Tato pozorování ukazují, že se Slunce pohybuje přes Místní mezihvězdný mrak, který plyne ven z hvězdotvorné oblasti asociace Štír-Kentaur. Během příštích 10000 let Slunce možná Místní mezihvězdné mračno opustí. O místním ISM zůstává hodně neznámého, včetně podrobností jeho rozložení, původu a toho jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Slunce, Mezihvězdné prostředí, Local cloud


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »