Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká rentgenová skvrna

Uznání: X-ray Image: R.Gladstone (SwRI), et al., Optical Image: Cassini Imaging Team, NASA

Největší planeta ve Sluneční soustavě, plynný obr Jupiter, je slavný i pro svou Velkou rudou skvrnu. Na panelu vpravo je důvěrně známá obří planeta s bouřkovým systémem a oblačnými pásy na optickém snímku z prolétající sondy Cassini. Na panelu vlevo snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra představujem korespondující rentgenový pohled na Jupitera. Snímek z Chandry jasně poprvé ukazuje rentgenové skvrny a aurorální rentgenovou emisi z pólů. Rentgenová skvrna, která dominuje emisi z jupiterova severního pólu je možná dnes pro astronomy stejně překvapivá jako byla kdysi Velká rudá skvrna. Rentgenová skvrna je příliš daleko na sever než aby mohla být spojována s těžkými elektricky nabitými částcemi z blízkosti vulkanického měsíce Io a tak maří dosavadní teorie. Údaje z Chandry také ukazují, že rentgenová emise tajemně pulsuje s periodou kolem 45 minut.

Štítky: Jupiter, Magnetické pole, Rentgenový, Polární záře


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »