Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutronový Mars

Uznání: Mars Odyssey, GRS Team, ASU/LPL, NASA

Tuto globální mapu ve falešných barvách energetických neutronů jinak Rudé planety vytvořili badatelé, kteří hledají na Marsu vodu s pomocí detektorů na palubě družice Mars Odyssey. Co mají co dělat neutrony s vodou? Když kosmické paprsky z meziplanetárního prostoru proniknou tenkou marťanskou atmosférou a dosáhnou povrchu, tak interakují s prvky v horní vrstvě půdy a zpět do vesmíru rozptylují neutrony. Pokud ale marťanská půda obsahuje vodík, tak ten energetické rozptýlené neutrony podstatně pohlcuje. Neutronové detektory mohou mapovat změny povrchového obsahu vodíku z oběžné dráhy. Obsah vodíku se bere jako náhradní míra zmrzlé vody (H20), což je nejpravděpodobnější forma vodíku v blízkosti marťanského povrchu. Modrá místa na mapě nahoře odpovídají velkým koncentracím vodíku a zvláště v oblasti marťanského jižního pólu se ukazuje, že je při povrchu vysoké množství vodního ledu.

Štítky: Mars, Vodík, Voda, Cosmic ray, Mars Odyssey, Neutron


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »