Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Kentauru rentgenově

Uznání: J. Sanders, A. Fabian, (IoA Cambridge), NASA

Kupa v Kentauru je hejnem stovek galaxií vzdálená zhruba 170 miliónů světelných let. Stejně jako jiné nesmírně velké galaktické kupy, tak je i kupa v Kentauru vyplněna plynem o teplotě 10 miliónů stupňů či více. To činí kupu zářivým zdrojem kosmického rentgenového záření. Přestože na tomto rentgenovém snímku ve falešných barvách z observatoře Chandra nejsou vidět jednotlivé galaxie, tak snímek vykazuje významné podrobnosti v plynu kupy v centrální oblasti, včetně velké zakřivené brázdy 70000 světelných let dlouhé. Barvy odpovídají teplotám podle rentgenových údajů s odstíny od červené, přes žlutou a zelenou, k modré barvě, v pořadí od chladných po horké teploty. Odhaduje se, že hmota samotné brázdy plynu je asi miliardkrát větší než je hmota Slunce. Může jít o vzruch kondenzujícího a chládnoucího plynu podél dráhy hmotné dominantní centrální galaxie, která se kupou pohybuje.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kupa galaxií, Centaurus cluster


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »