Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4631: Galaxie Velryba

Uznání: Diane Zeiders, Adam Block (KPNO Visitor Program), NOAO, AURA, NSF

NGC 4631 je krásná, velká spirální galaxie viděná zboku, vzdálená pouhých 25 miliónů světelných let v malém severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Trochu zkroucený klínovitý tvar této galaxie někomu připomíná kosmického slanečka a někomu zase populární název galaxie Velryba. V každém případě je co do velikosti podobná naší vlastní Mléčné dráze. Na tomto nádherném barevném snímku lze u Velryby snadno pozorovat mezihvězdná prachová mračna, mladé jasné modré hvězdokupy a nachově zbarvené oblasti tvoření hvězd. Nad Velrybou je vidět malá doprovodná eliptická galaxie NGC 4621. Už mimo náš pohled za levým dolním rohem leží jiná zborcená galaxie NGC 4656 ve tvaru hokejky. Plynové a prachové stopy zkroucení a smíchání detekované na různých vlnových délkách naznačují, že u všech tří galaxií v minulosti došlo ke vzájemným přiblížením. O galaxii Velryba je také známo, že ze sebe chrlí halo horkého rentgenově zářícího plynu.

Štítky: Spirální galaxie, Edge-on spiral, Ngc4631


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »