Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Trifid z AAO

Uznání a copyright: Anglo-Australian Observatory, Photograph by David Malin

Mlhovina Trifid je nevyslovitelně krásná a zároveň nepředstavitelně zmatená. Tato fotogenická mlhovina je také známá jako M20 a je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Energetické procesy vznikání hvězd vytváří nejenom barvy, ale také chaos. Červeně zářící plyn je výsledkem vysokoenergetického světla, které naráží do mezihvězdného vodíku. Tmavá prachová vlákna, která protkávají M20 vznikala v atmosférách chladných obřích hvězd a ve troskách po explozích supernov. Nadále se zkoumá, které jasné mladé hvězdy rozžíhají modrou reflekční mlhovinu. Světlo z M20, které dnes vidíme ji opustilo možná před 3000 lety, přesná vzdálenost zůstává neznámá. Světlu to trvá napříč přes M20 50 let.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Trifid Nebula


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »