Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojité potíže se slunečními bublinami

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, EIT ESA, NASA

V dubnu a květnu se pozornost soustředila na západní večerní oblohu, která krátce po západu předváděla svoje představení jasných planet a srpků měsíce. Slunce samotné ale mezitím nezapadalo pod horizont zcela v klidu. Tak například 2.května byly při téměř simultánních erupcích vyvrženy ze slunečního povrchu dva obrovské mraky energetických částic. Koronální výtrysky hmoty (coronal mass ejections - CME) se jeví jako velké "bubliny" na druhé a osmé hodině pomyslných hodin na tomto kompozitním snímku z kamer na palubě sondy SOHO určené k pozorování Slunce. Ve středu je v měřítku superponovaný extrémně ultrafialový snímek Slunce pořízený zhruba v době těchto erupcí. Prázná okolní oblast odpovídá zákrytovému disku jedné z koronografických kamer SOHO. Tyto dvě CME, svištící ven rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, naši dobrou planetu minuly. Ale ty, které zasáhnou zemskou magnetosféru často vyvolají polární záře a (elektromagnetické) výpadky.

Štítky: Slunce, Cme, Koronální výtrysk hmoty


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »