Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prchavé zatmění

Uznání a copyright: Olivier Staiger

Měsíční zatmění lze spatřit velice snadno. Za příznivého počasí je viditelné pro každého na noční straně planety Země. Když Měsíc prolétá stínem Země, tak totalita trvá často až kolem hodiny. Zato sluneční zatmění je prchavější. Totalita může trvat jenom několik minut a to pouze pro ty šťastlivce, kteří stojí na dráze stínu Měsíce, když pádí povrchem Země. Fotograf Olivier Staiger byl při prstencovém zatmění slunce 29.dubna 1995 ve městě Macara, Ecuador pod zčásti zamračenou oblohou. Těsně před maximem prstencového zatmění zachytil dramatický okamžik, když poblíž slunce prolétal pták. Další sluneční zatmění 10. června bude také prstencové. Částečné fáze budou viditelné z východní Asie, Tichého oceánu a z většiny Severní Ameriky. Už dlouho jsou možné velice přesné předpovědi zatmění.

Štítky: Sluneční zatmění, Zatmění, Annular eclipse


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »