Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prchavé zatmění

Uznání a copyright: Olivier Staiger

Měsíční zatmění lze spatřit velice snadno. Za příznivého počasí je viditelné pro každého na noční straně planety Země. Když Měsíc prolétá stínem Země, tak totalita trvá často až kolem hodiny. Zato sluneční zatmění je prchavější. Totalita může trvat jenom několik minut a to pouze pro ty šťastlivce, kteří stojí na dráze stínu Měsíce, když pádí povrchem Země. Fotograf Olivier Staiger byl při prstencovém zatmění slunce 29.dubna 1995 ve městě Macara, Ecuador pod zčásti zamračenou oblohou. Těsně před maximem prstencového zatmění zachytil dramatický okamžik, když poblíž slunce prolétal pták. Další sluneční zatmění 10. června bude také prstencové. Částečné fáze budou viditelné z východní Asie, Tichého oceánu a z většiny Severní Ameriky. Už dlouho jsou možné velice přesné předpovědi zatmění.

Štítky: Sluneční zatmění, Zatmění, Annular eclipse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »