Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání : M. Schirmer, T. Erben, M. Lombardi (IAEF Bonn), European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule je obrovská emisní mlhovina v naší sousední galaxii ve Velkém Magelanově mračnu a má napříč přes 1000 světelných let. Uvnitř této kosmické pavučiny se nachází centrální mladá hvězdokupa tvořená hmotnými hvězdami, katalogizovaná jako R136. Její intenzivní radiace a silné větry pomáhají dodávat energii pro záření mlhoviny a napomáhají vytvářet pavoukovitá vlákna. Na této působivé barevné mozaice ze snímků ze širokoúhlé kamery Wide-Field Imager na 2.2m dalekohledu ESO na observatoři v La Silla lze vidět v dosahu mlhoviny další mladé hvězdokupy. Za pozornost také stojí, že k obyvatelům zóny Tarantule patří několik tmavých mračen, která překračují vnější hranice mlhoviny, stejně jako hustá hvězdokupa NGC 2100 na úplně levém konci obrázku. Malý, ale rozpínající se zbytek po supernově 1987a, což byla nejbližší supernova v moderní historii, leží hned mimo pole hned za dolním pravým rohem. Tato bohatá mozaika pokrývá na obloze oblast zhruba o velikosti úplňku v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »