Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema

Uznání a copyright: Vasilij Rumyantsev (Crimean Astrophysical Obsevatory)

Zůstalo by Slunce na stejném místě, pokud byste pořídili jeho snímek každý den a ve stejnou dobu? Odpověď zní ne a Sluncem vykreslený tvar v průběhu celého roku se nazývá analema. Zdánlivý posun Slunce způsobuje pohyb Země kolem Slunce v kombinaci se sklonem zemské rotační osy. Slunce se nachází v nejvyšším bodě analemy v létě a v nejnižším bodě v zimě. Analemy vytvořené z různých zemských šířek by se jevily přinejmenším trochu odlišné, stejně jako analemy vytvořené v jinou denní dobu. Vlevo zobrazená analema byla sestavena z fotografií Slunce pořízených od srpna 1998 do srpna 1999 na Ukrajině. Popředí snímku bylo nasnímáno jednou zvečera se stejného místa v červenci 1999.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »