Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpad komety 57P na kusy

Uznání: Y. Fernández, S. Sheppard, D. Jewitt (University of Hawai`i)

Kometa 57P se rozpadla přinejmenším na 19 kusů. Tato slabá kometa oběhne Slunce jednou za 5.9 roku a také má název Kometa 57P/du Toit-Neujmin-Delporte po svých třech objevitelích z roku 1941. Je to jednoduše 57. kometa ze seznamu známých periodických komet, který začíná kometou 1P/Halley. Jako odpověď na zprávy o novém objektu, možná spojeném s Kometou 57P byli astronomové schopni v polovině července vytvořit tuto mozaiku z hloubkových snímků oblohy a identifikovat překvapivých 19 fragmentů (zakroužkovány) seřazené za samotným kometárním jádrem a komou (daleko vlevo). Úplná mozaika zabírá ve vzdálenosti komety asi milión kilometrů, ale jednotlivé kusy mají pravděpodobně jen několik desítek až stovek metrů. K fragmentaci jádra zřejmě přispělo napětí způsobené slunečním zářením, které zahřálo ledové, kamenité jádro. Když kometa 57P naposledy procházela v roce 1996 vnitřní sluneční soustavou, tak se neočekávaně zjasnila, což ukazuje na náhlé zvýšení povrchové aktivity.

Štítky: Comet 57P, Comet du Toit-Neujmin-Delporte, Cometary fragmentation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »