Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsky z nečekané polární záře

Uznání a copyright: Lyndon Anderson (Prairie Journal)

Tato polární záře byla trochu překvapením. Pro začátečníky: minulý pátek ráno se vůbec nečekala žádná intenzivní aurorální aktivita. Ovšem možná ještě více překvapující je to, že tato polární záře jevila z některých míst neobvyklou strukturu zelených paprsků. Na obrázku nahoře, který byl pořízen v Severní Dakotě v USA se až k horizontu táhne plot zelených paprsků. Zrcadlovitě se zelenými paprsky je červený pás, sám také dost vzácný. Na obzoru jsou vidět světla měst Bismarck a Mandan. Velké sluneční skvrny ukazují, že aktivita nyní aktivního Slunce nejspíše způsobila další proudy energetických částic, které po kaskádách dospěly na Zemi a tak způsobily další polární záře.

Štítky: Polární záře, Rays


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »