Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírný ostrov a kosmický písek

Uznání a copyright: Rick Scott

Když Rick Scott počítal 13. srpna pod tmavou brzkou ranní arizonskou oblohou Perseidy, tak si připravil na fotografování jejich prchavých ale žhnoucích stop. Použil teleobjektiv a vysoce citlivý barevný film. Na 21 snímcích zachytil jenom dva meteory, ale tento byl naštěstí jedním z nich. Tato desetiminutová, za hvězdami vedená expozice ukazuje pole mnoha hvězd v naší vlastní Galaxii Mléčná dráha, z nichž je většina příliš slabá, než aby je bylo vidět pouhým okem. Zleva dole směrem doprava nahoře se zablýsknul jasný meteor, který mohl být snadno vidět očima, jak se odpařovalo uhánějící zrnko kosmického písku, kousek prachu z komety Swift-Tuttle. Vlevo nahoře od středu, daleko za hvězdami Mléčné dráhy, leží vesmírný ostrov známý jako M31 nebo galaxie v Andromedě. Viditelná stopa meteoru začíná asi 100 kilometrů nad povrchem Země, takže je jedním z nejbližších nebeských objektů, které jsou vidět na obloze. Naproti tomu je Andromeda daleko asi 2 milióny světelných let a je nejvzdálenějších objektem, který lze snadno spatřit pouhým okem.

Štítky: M31, Meteor, Meteorický roj Perseid, Andromeda galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »