Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově Cas A rentgenově

Uznání: John Hughes et al. (Rutgers), NASA / CXC / SAO

Složitá obálka hvězdy, jejíž výbuch byl vidět před 300 lety, pomáhá astronomům porozumět, jak vlastně hvězdy vybuchují. Tento snímek zbytku supernovy Cassiopeia A (Cas A) z observatoře Chandra ukazuje ve třech rentgenových barvách dosud nevídané podrobnosti. Vztah mezi jasností, barvou a polohou materiálu na obrázku ukazuje, kde se nacházel materiál hvězdy před explozí. Například jasné uzlíky nalevo obsahují jen trochu železa, a tak existuje hypotéza, že pocházejí z vyšších vrstev, než vnější červené filamenty, které jsou na železo bohaté. Modrá oblast vpravo je vidět přes absorbující prach a tak se jeví na rentgenové paprsky chudá. Světlu trvá deset let, než přeletí napříč plynnou obálkou zbytku supernovy Cas A, která se nachází ve vzdálenosti 10 000 světelných let. Při výbuších supernov vznikla většina prvků, které tvoří lidi i planety.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Cas A


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »