Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozsvítila se mlhovina Nova Cygni

Uznání: Peter Garnavich (Notre Dame), 1.2-m Telescope, Whipple Observatory

Na starých fotografiích není o mlhovině nahoře žádný důkaz. V roce 1992 bílý trpaslík v souhvězdí Labutě (Cygnus) odhodil svoje vnější vrstvy při klasickém výbuchu novy: událost byla nazvána Nova Cygni 1992. Světlo, které zaplavilo místní mezihvězdné okolí , osvítilo také tento již existující plynný mrak, vybudilo existující vodík a způsobilo tak emisi červeného světla. Jediný plyn, který skutečně nova odvrhla lze vidět jako malou červenou kouli hned nad středem fotografie. Nakonec ale světlo z obálky novy zeslábne a tak se tato mlhovina stane zase neviditelnou!

Štítky: Emisní mlhovina, Nova, Nova Cygni


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »