Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pelikán v Labuti

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina Pelikán, též známá jako IC 5070, se nachází asi 2000 světelných let daleko vysoko a dost daleko od souhvězdí Labutě (Cygnus). Tento snímek zabírá část skvostné mlhoviny široké asi 30 světelných let. Kosmický pelikán se nachází hned na východ od "pobřeží" mlhoviny Severní Amerika, další překvapivě známě vyhlížející emisní mlhoviny v Labuti. Ve skutečnosti jsou Pelikán i Severní Amerika součástí stejné velké oblasti vznikání hvězd. Z našeho pohledu se jeví obě zářící mlhoviny oddělené velkým zakrývajícím prachovým mračnem, které na tomto nádherném barevném pohledu probíhá přes horní levý roh. V mlhovině Pelikán tvoří tmavé mraky oko a dlouhý zobák, zatímco jasná fronta ionizovaného plynu vyznačuje zakřivený tvar hlavy a krku. Dokonce i když je skoro tak blízko jako mlhovina v Orionu, tak hvězdná porodnice vyznačená Pelikánem a Severní Amerikou ukázala jako komplexní a obtížná ke studiu.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Mlhovina Pelikán, Cygnus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »