Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové víry na Maru

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Mění se povrch Marsu ? Při prohlídce každoročních snímků marťanského povrchu pořízených sondou Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu, jsou někdy vidět nové tmavé stopy. Přestože to byla původně záhada, tak původce je nyní většinou známý jako prašný ďábel, obrovské vířící mračno podobné pozemskému tornádu. Nedávný snímek nahoře nejen že zachycuje novou tmavou stopu, ale také samotného opravdového prašného ďábla jak stoupá po stěně kráteru. Prašní ďáblové se vytvářejí, když se marťanský vzduch zahřeje horkým povrchem a jak stoupá, tak se začíná otáčet. Prašní ďáblové mohou dosahovat až 8 kilometrů vysoko, ale obvykle trvají jenom několik minut.

Štítky: Mars, Prachový vír


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »