Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síla z prázdného prostoru: Casimirův jev

Uznání a copyright: Umar Mohideen (U. California at Riverside)

Tato malá kulička poskytuje důkaz, že se vesmír bude navždy rozpínat. Kulička měří něco přes desetinu milimetru a v důsledku energetických fluktuací vakua se pohybuje směrem k hladké plošině. Tato přítažlivost je známa jako Casimirův jev a to podle svého objevitele, který přes 50 lety zkoušel porozumět, proč se tekutiny, jako třeba majonéza, pohybují tak pomalu. Dnes se shromažďují důkazy, že většina energie (energetické hustoty) ve vesmíru je v neznámé formě označované jako tmavá energie. Forma a vznik tmavé energie je téměř zcela neznámá, ale uvádí se do vztahu s fluktuacemi vakua, podobnými ke Casimirově jevu, ale nějak generovanými samotným vesmírným prostorem. Zdá se, že tato rozsáhlá a tajemná tmavá energie gravitačně odpuzuje všechnu hmotu a tudíž nejspíše způsobuje věčné rozpínání vesmíru. Porozumění fluktuacím vakua je nyní v popředí výzkumu a to nejenom vzhledem k lepšímu pochopení našeho vesmíru, ale také kvůli neslepování součástí mikromechanických strojů dohromady.

Štítky: Kosmologie, Casimir Effect, Vacuum fluctuations


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »