Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové výtrysky z XTE J1550

Uznání snímku: CXC, NASA; Uznání ilustrace: M. Weiss (CXC)

Pozorování z oběžné rentgenové observatoře Chandra nyní zdokumentovala pohyb ultra rychlých výtrysků vystřelujících z hvězdné soustavy, která je kandidátem na černou díru. Rentgenový zdroj XTE J1550-564 prošel v roce 1998 ohromným vzplanutím. Výtrysky materiálu proudící do prostoru téměř rychlostí světla dopadem na existující plyn ho zahřály tak moc, že zářil v rentgenovém světle. Panely na snímku nahoře vlevo v rentgenových paprscích ukazují, že se horké skvrny od doby exploze posunuly o více jak tři světelné roky, přičemž levý výtrysk nedávno zeslábnul pod hranici rozlišitelnosti. Kresba vpravo popisuje podvojnou soustavu, která nejspíše vytváří rentgenové výtrysky. Normální červená hvězda vlevo uvolňuje materiál do akrečního disku kolem černé díry napravo. O výtryscích se předpokládá, že se emitují podél osy rotace černé díry.

Štítky: Výtrysky, Černá díra, Rentgenové paprsky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »