Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strouhy na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Strouhy na Marsu, to by asi nebyl titul dost senzační pro dávný příběh Edgara Rice Burroughse o Rudé planetě. Ale získal by si pozornost planetární vědců dnes. Strouhy, které byly poprvé byly rozpoznány na snímcích Marsu s vysokým rozlišením pořízených sondou Mars Global Surveyor, se interpretují jako překvapivý důkaz, že marťanským povrchem tekla v geologicky nedávných dobách tekutá voda. Tekoucí vodou vznikají na Zemi podobné kanály, ale na Marsu je normálně příliš zima a atmosféra je příliš tenká, než aby se vyskytovala tekutá voda. Nicméně se předpokládá, že je možné, aby voda vyprskla z podzemních vrstev a zůstala tekutá dosti dlouho na to, aby erodovala strouhy. Alternativní vysvětlení tvrdí, že erozi způsobila směs pevného a plynného oxidu uhličitého. Tento snímek s vysokým rozlišením ze sondy Mars Global Surveyor zabírá několik kilometrů podél stěny impaktního kráteru a u vrcholu stěny kráteru ukazuje typické marťanské strouhy jak ustupují písečným dunám směrem ke dnu kráteru. U vrcholu je vidět bělavá námraza a dole jsou vidět tmavé písečné duny. Umělé obarvení vzniklo syntézou z širokoúhlých snímků.

Štítky: Mars, Voda, Carbon dioxide


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »