Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starburst Galaxy M94

Uznání a copyright: Hillary Mathis & N.A.Sharp (NOAO), AURA, NSF

Co mohlo způsobit tak jasný střed M94? Spirální galaxie M94 má kolem svého jádra prstenec nově vzniklých hvězd, který jí dává nejenom neobvyklý vzhled, ale také silnou vnitřní zář. Přední hypotéza o jejím vzniku tvrdí, že protáhlý shluk hvězd známý jako příčka v M94 rotuje a generuje poryvy tvoření hvězd ve tvaru prstence, který se pohybuje ven. M94 na digitálně zaostřeném snímku nahoře má asi 30 světelných let, leží ve vzdálenosti asi 15 miliónů světelných let a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici).

Štítky: Spirální galaxie, Překotný vznik hvězd, M94


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »