Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superhmotné černé díry v NGC 6240

Uznání: Optical: R.P.van der Marel & J.Gerssen (STScI), NASA;
X-ray: S.Komossa & G.Hasinger (MPE) et al., CXC, NASA

Hubbleův optický obraz nalevo ukazuje 400 miliónů světelných let vzdálenou NGC 6240 v mukách titánské srážky galaxie - galaxie. Jak spěje kosmická katastrofa k závěru, tak fúzující galaxie vyvrhují čtyři zkroucené slapové ohony hvězd, plynu a prachu, které procházejí zuřivým poryvem vznikání hvězd. Za pomoci rentgenového vidění oběžné observatoře Chandra astronomové nahlédli do centrálních oblastí NGC 6242 a věří, že poprvé odhalili ne jednu, ale hned dvě enormní obíhající černé díry, a to detekcí charakteristického rentgenového záření mezihvězdných trosek, které se k nim vířivě blíží. Na podrobnějším snímku ve falešných barvách napravo rentgenové údaje jasně ukazují, že zdroje černých děr (vystínované modře) navzájem dělí asi 3000 světelných let. Einsteinova teorie gravitace předpovídá, že se takový pár černých děr musí k sobě spirálovitě přibližovat a za několik stovek miliónů let musí nakonec splynout do jediné, ještě mnohem hmotnější černé díry. V závěrečných okamžicích spojování superhmotných černých děr vznikne extrémně silný záblesk gravitačního záření.

Štítky: Rentgenový, Černá díra, Ngc 6240


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »