Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Akácií

Uznání a copyright: Fred Espenak

Už podruhé během dvou let povede 4. prosince jižní Afrikou stopa stínu Měsíce a tak na africké nebe přinese úplné zatmění Slunce. Úzký pás totality dosáhne Afriku těsně před 6:00 světového času (UT), což odpovídá dráze měsíčního plného stínu neboli centrálního středového stínu a poběží na východ přes Angolu, Namibii (Caprivi Strip), Botswanu, Zimbabwe, Jihoafrický Kruger National Park a Mozambik. Po překročení Indického oceánu nakonec při západu slunce (kolem 9:10 UT) vstoupí na australský kontinent. Pozorovatelé přímo v tomto pásu by mohli zachytit asi minutu zatmění v jeho úplné fázi, nebo přinejmenším částečné zatmění, které bude vidět z většiny Afriky, Austrálie, některých částí Indonézie a východní Antarktidy. Tuto sérii expozic pořídil při pozorování loňského zatmění 21. června astronom Fred Espenak a použil ji pro konstrukci tohoto dramatického obrázku. Sekvence sleduje geocentrickou nebeskou událost 2001 od začátku do konce nad trnitým stromem akácie poblíž Chisamba v Zambii.

Štítky: Sluneční zatmění, Africa, Acacia tree


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »