Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Akácií

Uznání a copyright: Fred Espenak

Už podruhé během dvou let povede 4. prosince jižní Afrikou stopa stínu Měsíce a tak na africké nebe přinese úplné zatmění Slunce. Úzký pás totality dosáhne Afriku těsně před 6:00 světového času (UT), což odpovídá dráze měsíčního plného stínu neboli centrálního středového stínu a poběží na východ přes Angolu, Namibii (Caprivi Strip), Botswanu, Zimbabwe, Jihoafrický Kruger National Park a Mozambik. Po překročení Indického oceánu nakonec při západu slunce (kolem 9:10 UT) vstoupí na australský kontinent. Pozorovatelé přímo v tomto pásu by mohli zachytit asi minutu zatmění v jeho úplné fázi, nebo přinejmenším částečné zatmění, které bude vidět z většiny Afriky, Austrálie, některých částí Indonézie a východní Antarktidy. Tuto sérii expozic pořídil při pozorování loňského zatmění 21. června astronom Fred Espenak a použil ji pro konstrukci tohoto dramatického obrázku. Sekvence sleduje geocentrickou nebeskou událost 2001 od začátku do konce nad trnitým stromem akácie poblíž Chisamba v Zambii.

Štítky: Sluneční zatmění, Africa, Acacia tree


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »