Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Měsíce letí nad Afrikou

Uznání a copyright: EUMETSAT

Když minulý týden dostihnul Zemi stín Měsíce a dotknul se jí, tak výsledkem bylo zatmění Slunce. Takové zatmění je úplné pouze pro pozorovatele, kteří se nacházejí v úzkém pásu, který odpovídá stopě středové části stínu (umbra) na zemi. Při tomto zatmění, které uhánělo rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu, stín Měsíce přelétl příhodně souš v částech Afriky a Austrálie. V daném místě trvala totalita tři minuty nebo méně. Hodně okolních oblastí zasáhla oblast světlejšího, ale mnohem širšího vnějšího stínu (penumbra) a tyto oblasti byly svědky částečného zatmění slunce. Film nahoře sleduje jak měsíční stín prolétá Afrikou při podobném zatmění v červnu 2001. Každé políčko od sebe dělí asi 20 minut. Film vznikl ze snímků pořízených evropskou družicí MeteoSat-6.

Štítky: Sluneční zatmění, Africa, Moon shadow, Animated gif


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »