Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Měsíce letí nad Afrikou

Uznání a copyright: EUMETSAT

Když minulý týden dostihnul Zemi stín Měsíce a dotknul se jí, tak výsledkem bylo zatmění Slunce. Takové zatmění je úplné pouze pro pozorovatele, kteří se nacházejí v úzkém pásu, který odpovídá stopě středové části stínu (umbra) na zemi. Při tomto zatmění, které uhánělo rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu, stín Měsíce přelétl příhodně souš v částech Afriky a Austrálie. V daném místě trvala totalita tři minuty nebo méně. Hodně okolních oblastí zasáhla oblast světlejšího, ale mnohem širšího vnějšího stínu (penumbra) a tyto oblasti byly svědky částečného zatmění slunce. Film nahoře sleduje jak měsíční stín prolétá Afrikou při podobném zatmění v červnu 2001. Každé políčko od sebe dělí asi 20 minut. Film vznikl ze snímků pořízených evropskou družicí MeteoSat-6.

Štítky: Sluneční zatmění, Africa, Moon shadow, Animated gif


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »