Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M17: Továrna na hvězdy v mlhovině Omega

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

V hlubinách tmavých mračen prachu a molekulárního plynu známých jako M17 nadále vznikají hvězdy. Podobost molekulárního mračna s řeckým písmenem velké omega mu dává jeho populární název, ale mlhovina je také známá jako mlhovina Labuť, mlhovina Podkova a M17. Temnota molekulárních mračen je výsledkem toho, že je světlo hvězd pozadí absorbuje hustý uhlíkový prach s velikostí kouřových částic. Jasné hmotné hvězdy vytvářejí při vzniku intenzivní a energetické světlo, které pomalu odpařuje tmavé clony. M17 na snímku nahoře je vidět triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius), nachází se ve vzdálenosti 5000 světelných let a má napříč 20 světelných let.

Štítky: Sluneční zatmění, Africa, Moon shadow


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »