Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: (C2002) Wendy Carlos & Jonathan Kern (all rights reserved)

Pohled na rozsáhlou vnější atmosféru Slunce neboli koronu při úplné slunečním zatmění je povnášející a inspirativní. Ovšem jemné stíny a třpytivé útvary korony, které okouzlují oko rozsahem jasností více jak 10000 k 1 je činí notoricky obtížné k zachycení na fotografii. Ale i tak se tato pětivteřinová expozice velice blíží zjevení koruny Slunce v celé své slávě. Barevný snímek pořídila k tomu zvláště postavená koronální kamera a dalekohled při úplném zatmění 4. prosince z Messiny v Jižní Africe. Kamera je navržena s přesně vyrobeným filtrem, jehož hustota, nebo schopnost tlumit světlo se výrazně snižuje s rostoucí vzdáleností od středu filtru. Tak se vyrovnává rozdíl mezi jasnější vnitřní částí korony u okraje Slunce a mnohem slabšími vnějšími oblastmi. Skvrnka ve středu snímku odpovídá kalibračnímu okénku vystředěnému na zatmělé Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Sluneční korona, Camera


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »