Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: (C2002) Wendy Carlos & Jonathan Kern (all rights reserved)

Pohled na rozsáhlou vnější atmosféru Slunce neboli koronu při úplné slunečním zatmění je povnášející a inspirativní. Ovšem jemné stíny a třpytivé útvary korony, které okouzlují oko rozsahem jasností více jak 10000 k 1 je činí notoricky obtížné k zachycení na fotografii. Ale i tak se tato pětivteřinová expozice velice blíží zjevení koruny Slunce v celé své slávě. Barevný snímek pořídila k tomu zvláště postavená koronální kamera a dalekohled při úplném zatmění 4. prosince z Messiny v Jižní Africe. Kamera je navržena s přesně vyrobeným filtrem, jehož hustota, nebo schopnost tlumit světlo se výrazně snižuje s rostoucí vzdáleností od středu filtru. Tak se vyrovnává rozdíl mezi jasnější vnitřní částí korony u okraje Slunce a mnohem slabšími vnějšími oblastmi. Skvrnka ve středu snímku odpovídá kalibračnímu okénku vystředěnému na zatmělé Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Sluneční korona, Camera


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »