Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach skrze Baadeho okno

Uznání a copyright: David Malin (AAO), ROE, UKS Telescope

Ve středu naší Galaxie září miliardy hvězd. Podstatnou většinu z nich tvoří hvězdy, jenž jsou samy miliardy let staré a tak soupeří s věkem domovské Galaxie Mléčná dráha. Tyto hvězdy jsou mnohem slabší a červenější, než příležitostné mladé modré hvězdy, které rozsvěcují většinu galaxií. Tyto staré hvězdy spolu s mezihvězdným prachem vytvářejí žlutavou hvězdnou krajinu, tak jako na snímku nahoře. Přestože skutečný střed Galaxie zakrývá ve viditelném světle neprůhledný prach, tak se na obrázku vpravo jeví v prachu určitá díra. Tato oblast nazývaná podle astronoma který ji studoval jako Baadeho okno se využívá ke zkoumání vzdálených hvězd a k určování vnitřní geometrie Mléčné dráhy. Baadeho okno se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Prach, Hvězdy, Sagittarius


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »