Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? Přestože meteory padají na celém světě, tak obvykle se potopí na dno oceánu, jsou pohřbeny posuvy půdy nebo jsou lehce zaměněny s pozemskými horninami. Ovšem dole na Zemi ve východní Antarktidě zůstávají obrovské vrstvy modrého ledu čisté a sterilní. Tmavé kameny po průchodu takovou vrstvou vyčnívají na povrchu. U těchto kamenů je vysoká pravděpodobnost, že jde o opravdové meteority, nejspíš kousky jiných světů. Exploze nebo impakt mohla tyto meteority katapultovat z Měsíce, Marsu nebo dokonce z asteroidu, což poskytuje hodnotné informace o těchto vzdálených světech a o naší ranné Sluneční soustavě. Malé týmy průzkumníků na sněžných skůtrech jich doposud nalezly tisíce. Ledoví jezdci na snímku nahoře prohledávají 25. kilometrové pole před masívem Otway v Transantarctic Mountain Range v antarktickém létě 1995 - 1996.

Štítky: Meteority, Antarktida


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »