Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové paprsky z M83

Uznání: R.Soria & K.Wu (MSSL, UCL) CXC, NASA

Jasná a nádherná spirální galaxie M83 se nachází zhruba dvanáct miliónů světelných let od Země v hlavě souhvězdí Hydry. Točitá spirální ramena, tak výrazná na snímcích ve viditelném světle, obdařila tuto galaxii populárním jménem Jižní větrník. Spirální ramena jsou také zjevná i na tomto rentgenovém snímku M83 ve falešných barvách z observatoře Chandra. Ramena jsou stopovaná horkým difuzním plynem, který emituje rentgenové záření. Ale nejvýraznější na tomto rentgenovém snímku je jasná galaktická centrální oblast. Centrální emise nejspíše představuje dokonce ještě více horký plyn vytvořený náhlým poryvem vzniku hmotných hvězd. Také jakoby bodové zdroje neutronových hvězd a černých děr, což jsou závěrečná stádia životního cyklu hmotných hvězd, vykazují koncentraci poblíž středu M83 a nabízí další důkaz pro překotné tvoření hvězd v jádře této galaxie. Světlo z tohoto poryvu tvoření hvězd mohlo poprvé dopadnou Zemi asi před 20 milióny lety.

Štítky: Rentgenový, M83, Star burst galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »