Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina dalekohledem CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

V temných pilířích Orlí mlhoviny se i nadále tvoří jasné modré hvězdy. Orlí mlhovinu učinil slavnou snímek z dalekohledu Hubble Space Telescope z roku 1995, který ukazuje dramatický proces vznikání hvězd. Vpravo nahoře od mlhoviny na snímku nahoře leží srdce otevřené hvězdokupy M16. Během posledních 5 miliónů let v M16 trvale vznikaly jasné modré hvězdy, zcela nedávno ve slavných centrálních plynových a prachových pilířích známých jako sloní choboty. M16 má asi 20 světelných let, světlo k nám odtud letí přes 7000 let a kupu lze spatřit triedrem v souhvězdí Hada (Serpens).

Štítky: M16, CFHT, Orlí mlhovina


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »