Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čočkovitý mrak nad Wyomingem

Uznání a copyright: Mark Meyer (Photo-Mark.com)

Je to mračno nebo létající talíř? Obojí, i když to jistě není cizozemská kosmická loď. Čočkovité mraky mohou mít talířovitý tvar a mohou létat tak, jak většina podobných mraků složených z malých vodních kapiček, které se vznášejí ve vzduchu. Čočkovité mraky typicky vznikají při vysokých větrech nad členitým terénem a jsou zvláště patrné, pokud je na obloze málo ostatních mraků. Čočkovité mraky mohou nabývat zvlášť podivných, vrstevnatých tvarů. Nahoře je vidět čočkovitý mrak za pitoreskními větrnými mlýny, který vyfotografoval pár, když zastavil své auto u Yellowstonského národního parku ve Wyomingu v USA.

Štítky: Lenticular clouds


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »