Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok 1006: Supernova na obloze

Uznání a copyright: Tunç Tezel

V roce 1006 se objevila na obloze planety Země nová hvězda, pravděpodobně nejjasnější supernova v psané historii lidstva. Současní astronomové mohou stále pozorovat rozpínající se mračno trosek po hvězdné explozi, ale jak tato supernova vypadala v roce 1006? Takovou simulaci noční oblohy a supernovy z roku 1006 nabízí astronom Tunç Tezel a ta se zakládá na fotografii, kterou pořídil 22. února 1998 z místa s výhledem na Středozemní moře jižně od města Antalya v Turecku. Tu noc na časné ranní obloze zářila jasná Venuše a ubývající srpek Měsíce. S využitím nedávných výpočtů, které kladou zdánlivou jasnost supernovy mezi jasnost Venuše a jasnost srpku Měsíce, v místě supernovy v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) digitálně vytvořil odpovídající novou hvězdu a ve výsledném obrazu využil odrazu měsíčního světla od vodní hladiny. Tezel doufá, že se mu ze stejného místa podaří při tisíciletém výročí Supernovy 1006 uvidět 29. března 2006 úplné zatmění Slunce.

Štítky: Supernova, Magnitude, Sn1006


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »