Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roční doby na Saturnu

Uznání: R. G. French (Wellesley College) et al., Hubble Heritage Team (AURA / STScI / NASA)

Vzhledem k tomu, že je saturnova osa skloněná k jeho oběžné dráze kolem Slunce, tak Saturn má roční období, podobné těm na planetě Zemi, ale saturnovy roční období trvají přes sedm let. Takže jaké je nyní na Saturnu roční období? Sklon saturnových prstenců, které obíhají kolem rovníku, nabízí docela pěkné grafické zobrazení sezón. Poté, co se se v polovině let 1990 saturnovy prstence jevily skoro zboku, tak tento měsíc budou nejvíce "otevřené". Prstenčitá planeta má na večerní obloze příznivou polohu a nabízí pěkný pohled jak na saturnovu jižní polokouli přichází léto a zima na severní polokouli. Tuto posloupnost snímků nahoře pořídil vždy s ročním odstupem kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, začíná vlevo v roce 1996 a končí vpravo v roce 2000. Přestože saturnovy prstence vypadají jako pevné, tak se skládají z jednotlivě obíhajících kousků ledu a kamení, jejichž velikost se pohybuje od zrnek písku k balvanům jak stodola a mají pravděpodobně tloušťku méně jak 50 metrů.

Štítky: Saturn, Seasons, Saturn's rings


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »