Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phobos: Měsíc Marsu se zpečetěným osudem

Uznání: Viking Project, JPL, NASA; Image mosaic by Edwin V. Bell II (NSSDC/Raytheon ITSS)

Osud tohoto měsíce je zpečetěn. Mars, rudá planeta pojmenovaná podle římského boha války, má dva maličké měsíce Fobos a Deimos, jejichž jména pochází z řeckých slov pro strach a hrůzu. Tyto marťanské měsíce jsou možná zachycenými planetkami, které pocházejí z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo dokonce i z mnohem vzdálenějších koutů Sluneční soustavy. Na tomto snímku většího měsíce Fobos z orbiteru Viking 1 z roku 1978 je vidět, že jde o asteroidu podobný objekt těžce pokrytý krátery. Fobos má asi 17 mil (27km) a marťanskou oblohou opravdu sviští. Svůj oběh dokončí za méně jak 8 hodin a vychází nad marťanským západním horizontem a zapadá na východě. Fobos ale obíhá tak blízko k Marsu, (asi 5800 kilometrů nad jeho povrchem v porovnání s 400 000 kilometrů u našeho Měsíce), že jej gravitační slapové síly táhnou dolů. Asi tak za 100 miliónů let pravděpodobně dopadne na povrch nebo se rozpadne trvale působícími slapovými silami a trosky vytvoří kolem Marsu prstenec.

Štítky: Mars, Phobos


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »