Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z vesmíru

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Jak vypadají polární záře z vesmíru? Na zemi polární záře tančí vysoko nad mraky a často vytvářejí spektakulární podívanou. Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) obíhá zrovna ve stejných výškách jako mnoho polárních září. Proto někdy prolétá nad nimi, ale někdy nimi přímo prolétá. Proudy aurorálních elektronů a protonů jsou příliš tenké na to, než aby byly pro ISS nebezpečné, podobně jako mračna představují malé nebezpečí pro letadla. Digitálně zaostřenou zelenou polární záři na obrázku nahoře zachytil Don Pettit, vědecký pracovník na ISS. Dr. Pettit z oběžné dráhy hlásí, že se proměnlivé polární záře mohou plazit kolem dokola jako obrovské zelené améby, měňavky. Hluboko dole na planetě Zemi je v severní Kanadě vidět impaktní kráter Manicouagan.

Štítky: Polární záře, Manicouagan impact crater


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »