Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pětka k Marsu

Uznání snímku: USGS, Viking Project, NASA

Od nachcházejícího prosince 2003 do ledna 2004 by měla k břehům Rudé planety dorazit ze Země armáda pěti nových dobyvatelů - družice Nozomi z Japonska (ISAS), družice Mars Express Evropské kosmické agentury ponese přistávací modul Beagle 2 a dvě vozítka NASA Mars Exploration Rover. Zatímco Nozomi začala svou meziplanetární cestu už v roce 1998, tak ostatní sondy mají být vypuštěny ve startovacím okně, které začíná v tomto červnu. Pozemšťané zůstávají zcela jasně o Marsu velice zvědaví a plní nadějí o možnosti minulého nebo současného marťanského života, a tak se tyto automatické výpravy se soustřeďují na výzkum atmosféry planety a na hledání vody. Tato mozaika více jak 100 snímků z družice Marsu Viking 1 pořízených v roce 1980 je promítnutá tak, aby ukázala perspektivu viděnou z přilétající sondy ve vzdálenosti 2000 kilometrů. V srpnu a září se pozemským dalekohledům naskytne na Mars výjmečný pohled.

Štítky: Mars, Nozomi, Mars exploration rover, Mars express, Beagle 2


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »