Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měděný Měsíc a Zlatá brána

Uznání a copyright: Evad Damast

Když 15. května vyšel nad mostem Zlatá brána v San Francisku Měsíc, tak most i Měsíc už byly ve stínu Země. Most je samozřejmě v zemském stínu každou noc, zatímco Měsíc má tu příležitost jenom dvakrát do roka při měsíčním zatmění. Přestože úplná fáze zatmění Měsíce začala ještě před jeho východem, tak v místech s jasnou oblohou si mnozí lidé vyšli ven obdivovat tu podívanou. Pozorovatelé u tohoto zatmění hlásili, že měděně zbarvený Měsíc byl během totality tmavší než obvykle. Dramatická barva je patrná na této mnohonásobné expozici vycházejícího zčervenalého Měsíce, kterou pořídil astrofotograf Evad Damast. Damast zatmění pozoroval z Marin Headlands severozápadně od slavného mostu a díval se zpátky k zátoce a ke světlům města.

Štítky: Lunární zatmění, Golden Gate Bridge


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »