Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měděný Měsíc a Zlatá brána

Uznání a copyright: Evad Damast

Když 15. května vyšel nad mostem Zlatá brána v San Francisku Měsíc, tak most i Měsíc už byly ve stínu Země. Most je samozřejmě v zemském stínu každou noc, zatímco Měsíc má tu příležitost jenom dvakrát do roka při měsíčním zatmění. Přestože úplná fáze zatmění Měsíce začala ještě před jeho východem, tak v místech s jasnou oblohou si mnozí lidé vyšli ven obdivovat tu podívanou. Pozorovatelé u tohoto zatmění hlásili, že měděně zbarvený Měsíc byl během totality tmavší než obvykle. Dramatická barva je patrná na této mnohonásobné expozici vycházejícího zčervenalého Měsíce, kterou pořídil astrofotograf Evad Damast. Damast zatmění pozoroval z Marin Headlands severozápadně od slavného mostu a díval se zpátky k zátoce a ke světlům města.

Štítky: Lunární zatmění, Golden Gate Bridge


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »