Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Montáž zatmělého Měsíce

Uznání a copyright: Sebastien Gauthier

Poté co astronom amatér Sebastien Gauthier shlédnul tento květen zatmění Měsíce, tak pečlivě složil tuto montáž teleskopických snímků průchodu Měsíce stínem planety Země. Nejhlubší část úplného zatmění odpovídá expozici ve středu a hra světla na povrchu Měsíce krásně demonstruje, že jak se stín planety rozprostírá do prostoru, tak není jednolitě tmavý. I v tomto tlumeném, zčervenalém slunečním světle rozptylovaném zemskou atmosférou do oblasti kuželovitého stínu, neboli do umbry, jsou stále vidět měsíční moře a pohoří. Při tomto zatmění vedla trajektorie Měsíce na sever od tmavého jádra umbry a zde je vidět, jak vrhá stín přes jižní vysočiny kráterovaného Měsíce. Gauthierův dalekohled a kamera byly postaveny u Champlainovy observatoře Trois-Rivieres College v Quebeku v Kanadě.

Štítky: Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »