Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Montáž zatmělého Měsíce

Uznání a copyright: Sebastien Gauthier

Poté co astronom amatér Sebastien Gauthier shlédnul tento květen zatmění Měsíce, tak pečlivě složil tuto montáž teleskopických snímků průchodu Měsíce stínem planety Země. Nejhlubší část úplného zatmění odpovídá expozici ve středu a hra světla na povrchu Měsíce krásně demonstruje, že jak se stín planety rozprostírá do prostoru, tak není jednolitě tmavý. I v tomto tlumeném, zčervenalém slunečním světle rozptylovaném zemskou atmosférou do oblasti kuželovitého stínu, neboli do umbry, jsou stále vidět měsíční moře a pohoří. Při tomto zatmění vedla trajektorie Měsíce na sever od tmavého jádra umbry a zde je vidět, jak vrhá stín přes jižní vysočiny kráterovaného Měsíce. Gauthierův dalekohled a kamera byly postaveny u Champlainovy observatoře Trois-Rivieres College v Quebeku v Kanadě.

Štítky: Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »