Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc a hvězdy

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Zpola zastíněný pozemský Měsíc nabývá výrazného vzhledu proti poli hvězd na tomto úchvatném obrázku pořízeném teleobjektivem během částečné fáze měsíčního zatmění v minulém týdnu. Obrázek není složeninou, ale byl digitálně zpracován tak, aby vynikly útvary, které se nacházejí ve velkém rozsahu jasnosti. Na samotném Měsíci jsou viditelné povrchové podrobnosti jak v jasné, nezakryté části pod přímým slunečním světlem, tak v mnohem tlumenější zatmělé části měděné barvy. Zdá se, že pozadí hvězd, také mnohem slabší než sluncem osvětlený povrch Měsíc, spolu s neobvyklým osvětlením, přispívá k tajemnému "3D" vnímání měsíčního tělesa. Snímek pořídil kanadský astrofotograf Jay Ouellet z observatoře l'Observatoire de la Decouverte v Val Belair na předměstí Quebec City, kde se sešlo asi 200 pozorovatelů, aby si vychutnali nebeské představení.

Štítky: Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »