Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc a hvězdy

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Zpola zastíněný pozemský Měsíc nabývá výrazného vzhledu proti poli hvězd na tomto úchvatném obrázku pořízeném teleobjektivem během částečné fáze měsíčního zatmění v minulém týdnu. Obrázek není složeninou, ale byl digitálně zpracován tak, aby vynikly útvary, které se nacházejí ve velkém rozsahu jasnosti. Na samotném Měsíci jsou viditelné povrchové podrobnosti jak v jasné, nezakryté části pod přímým slunečním světlem, tak v mnohem tlumenější zatmělé části měděné barvy. Zdá se, že pozadí hvězd, také mnohem slabší než sluncem osvětlený povrch Měsíc, spolu s neobvyklým osvětlením, přispívá k tajemnému "3D" vnímání měsíčního tělesa. Snímek pořídil kanadský astrofotograf Jay Ouellet z observatoře l'Observatoire de la Decouverte v Val Belair na předměstí Quebec City, kde se sešlo asi 200 pozorovatelů, aby si vychutnali nebeské představení.

Štítky: Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »