Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další návštěva ohnivého prstence

Uznání a copyright: Dennis Mammana (Skyscapes)

Brzy v sobotu 31. května (UT) zase jednou nový Měsíc přejde před ohnivým slunečním diskem a zase jednou nastane prstencové zatmění Slunce, jelikož zdánlivý průměr Měsíce bude o něco menší, než aby zcela zakryl Slunce. Nebeská geometrie se tentokrát spikla tak, že pro pozorování prstencové fáze vytvoří širokou oblast tvaru písmene D, která bude zasahovat daleko na severní polokouli, místo obvyklé úzké stopy, která by probíhala přes souši a přes moře. Charakteristický ohnivý prstenec bude vidět ze severního Skotska, Irska a části Grónska. Částečné zatmění bude daleko šířeji vidět v Evropě, i v částech Asie a Severní Ameriky, Měsíc se ovšem bude jevit jenom jako vykousnutí ve Slunci. I když pozorovatelé na severu se mohou jistě těšit na výjmečný pohled, tak ten asi nebude vypadat jako ten s palmami v popředí zachycený při prstencovém zatmění 1992. Chcete sledovat sobotní zatmění na webu? Zkuste plánované webové vysílání z Astronetu.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »