Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další návštěva ohnivého prstence

Uznání a copyright: Dennis Mammana (Skyscapes)

Brzy v sobotu 31. května (UT) zase jednou nový Měsíc přejde před ohnivým slunečním diskem a zase jednou nastane prstencové zatmění Slunce, jelikož zdánlivý průměr Měsíce bude o něco menší, než aby zcela zakryl Slunce. Nebeská geometrie se tentokrát spikla tak, že pro pozorování prstencové fáze vytvoří širokou oblast tvaru písmene D, která bude zasahovat daleko na severní polokouli, místo obvyklé úzké stopy, která by probíhala přes souši a přes moře. Charakteristický ohnivý prstenec bude vidět ze severního Skotska, Irska a části Grónska. Částečné zatmění bude daleko šířeji vidět v Evropě, i v částech Asie a Severní Ameriky, Měsíc se ovšem bude jevit jenom jako vykousnutí ve Slunci. I když pozorovatelé na severu se mohou jistě těšit na výjmečný pohled, tak ten asi nebude vypadat jako ten s palmami v popředí zachycený při prstencovém zatmění 1992. Chcete sledovat sobotní zatmění na webu? Zkuste plánované webové vysílání z Astronetu.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »