Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Uznání kresby: A. Hobart, CXC

Ve středu rotujícího víru horkého plynu je pravděpodobně stvoření, které ještě nikdy nebylo přímo vidět: černá díra. Studium jasného světla, které vyzařuje vířící plyn často ukazuje, že se tam nachází nejenom černá díra, ale také její vlastnosti. Například u plynu, který obklopuje GRO J1655-40, bylo nalezeno neobvyklé blikání s rychlostí 450 krát za sekundu. Předchozí odhady hmotnosti pro centrální objekt o sedminásobné hmotnosti našeho Slunce lze vysvětlit hodnotu rychlého blikání černou dírou, která se velice rychle otáčí. Jaký fyzikální mechanismus opravdu způsobuje blikání i pomalejší kvaziperiodické oscilace (Quasi-Periodic Oscillation - QPO) v akrečních discích, který obklopují černé díry a neutronové hvězdy, zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Černá díra, Flickering


30. vesmírný týden 2018

30. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 7. do 29. 7. 2018. Měsíc bude v úplňku a nastane dlouhé úplné zatmění. Mars bude v opozici se Sluncem. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn. Ráno je vidět také Neptun a Uran. Očekáváme dva starty s celkem 14 družicemi v jednom dni, respektive během čtvrt hodiny. Před 45 lety odstartovala v lodi Apollo na palubu orbitální stanice Skylab poslední dlouhodobá posádka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »