Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhy na Marsu

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Části jižního Marsu během minulé marťanské zimy pokryly mlhy mračen a prachu. Velké vodní mraky obklopovaly obří vulkány, jako je Ascraeus Mons, kruhovitý středový útvar na snímku nahoře. Také trochu více na jihozápad vykukují ze svých vodních mračen Pavonis Mons a Arisa Mons. Drsný terén pod středem je Labyrinthus Noctis, bludiště hlubokých koryt, které se táhne více jak 200 kilometrů. Přímo na jihu zamlžuje velká bílá prachová bouře velké plató Syria Planum. Tuto mozaiku snímků pořídila sonda Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu. K Rudé planetě, pojmenované podle římského boha války, se nyní blíží pět nových, ze Země vypuštěných sond.

Štítky: Mars, Prach, Mračna


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »