Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha za zatmělým Měsícem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Co to je za Měsícem? Každý měsíc náš Měsíc přezařuje a přechází před mnoha zajímavými hvězdnými poli. K vyjímkám dochází při novu a při úplném zatmění. Vyjma úplného zatmění Slunce je v pozadí nového Měsíce obvykle Slunce, ještě jasnější nebeské těleso, které snadno přezáří všechno za ním. Dokonce i nejdelší úplné zatmění slunce trvá jenom několik minut a přitom je sluneční korona pořád dosti jasná. Při úplném zatmění Měsíce ovšem úplněk potemní a hodinu i více se tak mohou předvádět majestátní hvězdná pole. To byl i případ v polovině minulého měsíce, kdy se podařilo zachytit vzácný zjev zatmělého Měsíce superponovaný před naší domovskou galaxií Mléčnou dráhou. Přestože se zatmělý Měsíc zcela nachází v stínu Země, tak je pořád ještě nejjasnějším objektem napravo. Snímek nahoře byl pořízen za nízkých teplot při expedici Teide 2003 na horu Mirador del Pico Viejo na Kanárských ostrovech ve Španělsku, na severozápad od pobřeží Afriky.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Milky Way Galaxy


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »