Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce, Měsíc a horkovzdušný balón

Uznání a copyright: Thilo Kranz

Pozorovatelé v celém Německu sledovali 31. května východ Slunce a těšili se na nebeskou hru stínů slunečního zatmění. Astrofotograf Thilo Kranz v Bonnu si postavil svůj malý refraktor s kamerou na Kennedyho mostě nad Rýnem, aby měl dobrý výhled na severovýchod. Načasování tohoto zatmění se muselo zdát ideální také pro místní let balónem, jelikož horkovzdušní balónisté mají také rádi časné ranní hodiny s obvykle mírným přízemním větrem. Kranz a jeho kolegové si povšimli balónu unášeného na mlhavé obloze u obzoru a dohadovali se o pozorování zatmění z jeho paluby. Když se ale zatmělé Slunce konečně vynořilo do pohledu, tak byli potěšeni tím, že jim stroj lehčí vzduchu z jejich pozorovacího místa poskytnul velice zvláštní podívanou. Balón jako silueta na prostředním panelu této montáže z Kranzových teleskopický snímků zatmění editorům APODu připomíná dobře živený vykřičník!

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Hot air balloon


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »