Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce, Měsíc a horkovzdušný balón

Uznání a copyright: Thilo Kranz

Pozorovatelé v celém Německu sledovali 31. května východ Slunce a těšili se na nebeskou hru stínů slunečního zatmění. Astrofotograf Thilo Kranz v Bonnu si postavil svůj malý refraktor s kamerou na Kennedyho mostě nad Rýnem, aby měl dobrý výhled na severovýchod. Načasování tohoto zatmění se muselo zdát ideální také pro místní let balónem, jelikož horkovzdušní balónisté mají také rádi časné ranní hodiny s obvykle mírným přízemním větrem. Kranz a jeho kolegové si povšimli balónu unášeného na mlhavé obloze u obzoru a dohadovali se o pozorování zatmění z jeho paluby. Když se ale zatmělé Slunce konečně vynořilo do pohledu, tak byli potěšeni tím, že jim stroj lehčí vzduchu z jejich pozorovacího místa poskytnul velice zvláštní podívanou. Balón jako silueta na prostředním panelu této montáže z Kranzových teleskopický snímků zatmění editorům APODu připomíná dobře živený vykřičník!

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Hot air balloon


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »