Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaostřeno na první hvězdy

Uznání a copyright: Visualizace: Ralf Kaehler (ZIB) & Tom Abel (Penn. State)
Simulace: Tom Abel (Penn. State), Greg Bryan (Oxford) & Mike Norman (UCSD)

Z čeho byly první první hvězdy? Zdá se, že žádné známé hvězdy se neskládají z opravdu prvotního plynu. Všechny hvězdy okolo nás mají příliš mnoho těžkých prvků. Naše vlastní Slunce se považuje za hvězdu třetí generace. Hodně hvězd druhé generace lze spatřit v kulových hvězdokupách. Tento rok došlo k významnému pokroku při řešení této trvající astronomické záhady. Analýza nedávných snímků kosmického mikrovlného pozadí z družice WMAP ukazuje, že prvotní světlo bylo ionizováno první generací hvězd, které vznikaly a zanikaly pouze 200 miliónů let po velkém třesku. Další počítačové programy nyní přesněji stopují pravděpodobný vznik a vývoj prvních hvězd v raném vesmíru. Obrázek nahoře zabírá asi jeden světelný měsíc. Počítačem generovaný model řeší měřítko prvních hvězd a ukazuje na souměrné kokony, které kondenzovaly do hvězdy vždy s hmotností větší jak 30 hmot našeho Slunce. Hvězdy jako je tato rychle zfúzovaly původní plyn do těžších prvků a pak vybuchly a rozesely po vesmíru prvky, které se staly součástí hvězd jak je už známe a konečně i nás samotných.

Štítky: Hvězdy, First stars, Population III


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »